شرح چهار قل

۲- فلق: این سوره نیزمکی است ( یعنی درشهر مکه بر پیامبر خدا نازل شده است)، محتوای این سوره تعلیماتی است که خداوند به رسول اکرم به صورت خاص وبه سایر مسلمانان به صورت عام،در زمینه پناه بردن به ذات پاک او از شر همه اشرار می دهد.
پیامبر اکرم در فضیلت تلاوت این سوره فرموده است: ” ایاتی بر من نازل شده است که همانند آنها نازل نشده وآن دو سوره فلق وناس است.” همچنین از امام بار منقول است که هرکه در نماز” وتر”- نمازی یک رکعتی است که درنافله شب بجا می اورند- فلق و ناس و اخلاص را بخواند به او گفته می شود: ای بنده خدا! بشارت باد بر تو، که خداوند نماز وتر ترا قبول کرد.”

۳- ناس : در این سوره مکی نیز خداوند به پیامبرش به عنوان یک سرمشق و پیشوا و رهبردستور می دهد که از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برد. نقل است که در ایام بیماری پیامبر اکرم جبرائیل نزد سر پیامبر نشست و میکائیل نزد پای او،جبرئیل سوره “فلق” را تلاوت کرد و پیغمبر را با آن در پناه خدا قرار داد و میکائیل سوره “ناس” را.

۴- کافرون :انچه از این سوره مکی به دست می آید آن است که مسلمین نباید در هیچ شرایطی در اساس دین و اسلام با دشمنان سازش کنند. از پیامبر اکرم نقل شده است که هرکه این سوره را تلاوت کند گوئی ربع قرآن را خوانده است.

سورة الکافرون - سورة ١٠٩ - عدد آیاتها ۶بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (١) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (٢) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (٣) وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ (۴)وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (۵) لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ (۶)

 سورة الإخلاص - سورة ١١٢ - عدد آیاتها ۴بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (١) اللَّهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (٣) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)

سورة الفلق - سورة ١١٣ - عدد آیاتها ۵بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (١)مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (٢) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (٣) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴)وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

سورة الناس - سورة ١١۴ - عدد آیاتها ۶بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (١) مَلِکِ النَّاسِ (٢)إِلَهِ النَّاسِ (٣) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵)
مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ (
۶)

/ 23 نظر / 128 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شادی

گـاهــی فـقــط,بـایـد لـبـخند بـزنـی و رد شــی,بذار فـکــر کـنــن نفهمیدی !!

آرمانهاي يك ملت

سلام بر خوبان درگاه معشوق قرآن دريايي است كه عمقش را هنوز بشر عادي درك نكرده است. هركسي به اندازه ظرفيتش به عمق آن شنا كرده و در حد خودش از درياي معرفت قرآني بهره مند شده است. دريايي كه انتهايش را فقط خدا مي داند.

عباسی

سلام وب جالب و مفیدی دارید خوشحال می شم به من سر بزنید در پناه مهربانترین

رضا

اری جان شیرین هممی تواند پلی برای رسیدن به خدا باشد شهیدان را نمیبینی انانی که جان را از برای وصال یار فدا کردند..وبه راستی وصال یار را به چشم دیدند و با قلب لمس کردند خودم هستم و خودت و خدایمان بگو جانم هستیم انگونه که فردای قیامت سربلند کنیم و بگوییم میراث دارتان بودیم حال چشم به شفاعتتان داریم

اردلان

سلام . اگه میشه یه سر به وبلاگم بزنید و بعد از نظر دادن راجع به مطالبم برای دریای من دعا کنید.

بنت الهدي

چشم ها پرسش بی پاسخ حیرانیها دستها تشنه ی تقسیم فراوانیها با گل زم سر راه تو آذین بستیم داغهای دل ما ، جای چراغانیها حالیا دست کریم تو برای دل ما سرپناهی است در این بی سر و سامانیها وقت آن شد که به گل حکم شکفتن بدهی ای سرانگشت تو آغاز گل افشانیها فصل تقسیم گل و گندم و لبخند رسید فصل تقسیم غزل ها و غزلخوانیها سایه ی امن کسای تو مرا بر سر بس تا پناهم دهد از وحشت عریانیها چشم تو لایحیه ی روشن آغاز بهار طرح لبخند تو پایان پریشانیها

رضا

حال شما اي نويسندگان بدانيد مسئوليّت بزرگي بر دوش شماست.شما هستيد كه مي‌بايست اثرات انقلابمان را با تمام ابعادش، فرهنگي، معنوي و...به نسل آينده و به تمام مردم جهان صادر كنيد.يكي از راههاي صدور انقلاب به وسيلة شما انجام مي‌گيرد.بياييد مخلصانه‌تر و بدون غرض قلم بزنيد. فرازی از وصیت‌نامهشهید خليل رفيعيان

غریبه

سلام شما لینک شدید ما هم با پرسمان احکام لینک کنید بازم سر بزنید

razeqadalatdost

تشکر از این که به ما سر زدید همیشه بیا قدم هایت بر سر حشمان[گل]

رضا

کسی آمد که حرف عشقو با ما زد دل ترسوی ما هم دل به دریا زد به یک دریای طوفانی دل ما رفته مهمانی چه دوره ساحلش از دور پیدا نیست یه عمری راهه و در قدرت ما نیست باید پارو نزد وا داد باید دل رو به دریا داد خودش می بردت هرجا دلش خواست به هر جا برد بدون ساحل همون جاست