چرا ازدواج خیابانی برای جوانان توصیه نمی شود؟

آن دختر و پسری که همدیگر را در خیابان پیدا کنند حتی اگر با هم ازدواج هم بکنند و موفق هم باشند یک آتش همیشه در وجودشان هست. آتشی در وجود آنهاست که از شدت علاقه آن را بروز نمی دهند ، پسر دائما می گوید که نکند این دختر که در خیابان به من روی خوش نشان داد  به ده نفر دیگر هم روی خوش نشان داده است . در ذهن دختر هم همین است و لی بروز نمیدهد . این احتمال میدهد که روز به روز به سوءظن و بی اعتمادی بکشد. آتش دیگری هم در وجودشان است . وقتی ـنها در بستر در کنار هم قرار گرفته اند این پسر با خود می گوبد نکند چون خانم مقداری اُپن بود و من او را در خیابان پیدا کردم تصویر خانم من در ذهن ده تا مرد دیگر باشد. به نظر شما این آتش نیست ما که می گوییم گناه جهنم است ، آتش همین است.

مسیر اتوبان را که دین تعریف کرده این است که از طریق خانواده ها بیایید انتخاب کنید . انتخاب عاقلانه، زندگی عاشقانه . بعضی ها می گویند که ما اول باید طرف را ببینیم که آیا مهرش در دلمان می آید یا نه بعد به خاستگاری برویم. خداوند متعال در سوره روم آیه 21 می فرماید: "وجعل بینکم مودة و رحمة". ماموریت شما شناخت و معرفت ایت و ماموریت خدا محبت است. بگذارید با خواندن خطبه ی عقد خدا محبت را در دلهایتان بریزد. شما دنبال کسب محبت نباشید. شما معرفت را پیدا کنید، ما می گوییم که اول از طریق خانواده بروید،

به شاخصه هایی که دین گفته عمل کنیم مثل دیانت، لیاقت و کفویت. دین گفته خوب نگاه کنید، حرف بزنید، خوب تحقیق کنید، خوب مشاوره بگیرید و توسل داشته باشید. دیگر اینکه دین گفته جشن عروسی را براساس دین بگیرید. ببینید آن هایی که در اتوبان به طریق دین آسیب می بینند چند درصد هستند شما یک تحقیق میدانی بکنید. صد زوج را بررسی کنید البته از چهار گوشه شهر 50 نفر را که براساس ازدواج خیابانی ازدواج کرده اند و 50 نفر را که براساس دین ازدواج کرده اند. در ضمن کسانی که زندگیشان خوب است. آیا تا آخر هم خوب است؟ منظور ما آخرت است . آیا آن طرف هم خوب است. ما خبر نداریم ولی قرآن اخبار غیب به ما گفته است. خدا می گوید که اگر قرار است که من به شما ادرس بدهم یک شرط دارد."یومنون بالغیب" . باید اخبار غیبی که من می گویم شما باور کنید. اگر قرار بود که آثار ظاهری و باطنی ، اخروی و دنیوی را من و شما بفهمیم دیگر تعبد لازم نداشت. ممکن است آسایش داشته باشند ولی آرامش ندارند.

کسانی هستند که بعد از بیست سال هنوز آن آتش در آن ها نخوابیده . آقا می گوید که من هنوز از نگاه های همسرم به بعضی اقوامش ناراحت می شوم. چرا؟ چون آن کسی که من در خیابان او را پیدا کرده ام، به راحتی در معرض دید دیگران بوده . ما نمی خواهیم انگشت اتهام روی کسی بگذاریم امیدواریم که همه پاک باشند. اگر کسی را در خیابان دیدند و احساس کردند که با او می توانند خوشبخت شوند می توانند آن را به کانال خانواده بیاورند. ما با این کار مخالفتی نداریم.

بعضی ها می گویند ما به نیت ازدواج می خواهیم با کسی آشنا شویم می گویم این خوب است برای هوس هم نیست، می گوید آیا اجازه هست که ما مخفیانه کمی با هم حرف بزنیم. می گویم: خیر چرا می خواهی مخفیانه صحبت کنی؟ به پدر و مادرت بگو یا به استاد دانشگاه تان بگو. می گویند: پدر و مادر ما را درک نمی کنند. خب به عمو و دایی خودت بگو . به یک نفر بزرگتر از خودت بگو که به شما کمک کند که اگر مشکلی پیش امد او در جریان باشد. همه ی دخترها و پسرها  برای اینکه به هم نزدیک شوند می گویند که برای ازدواج است. می گویند که 95 درصد پسرها برای هوس شان دوست می شوند ولی 95 درصد دخترها برای ازدواج دوست می شوند.

یعنی اگر 90 درصد این دوستی ها به ازدواج ختم نشود معلوم می شود که هوس تحقق پیدا کرده است. اینجا سر دختر خانم کلاه میرود.

دختری به من می گفت که از طریق خانواده خواستگار خوبی برای من آمده است، اگر این خواستگار بفهمد در دوران دانشگاه با یک پسر دوست بودم، من چه کار کنم؟ این آتش است. این گناه آتش درست کرد...

سخنان استاد ماندگاری در برنامه ی سمت خدا

/ 3 نظر / 10 بازدید
ستاره ی سهیل

صد در صد موافقم. به نظرم هیج جیزی تو زندگی نمیتونه به اندازه اعتماد به گذشته, حال و آینده همسرت باعث پایبندی و تعهدت بشه!

ستاره ی سهیل

خانومی فونت متنتون یه خرده برای خوندن چشم رو اذیت میکنه.

طلبه پاسخگو

سلام و عرض ادب امام رضا عليه السلام فرمودند: هيچ بنده ‏اى حقيقت ايمانش را کامل نمى ‏کند مگر اين که در او سه خصلت باشد: دين‏ شناسى، تدبر نيکو در زندگى، و شکيبايى در مصيبت‏ها و بلاها. (بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1 ) وبلاگ خوبي داريد.استفاده کردم.موفق باشيد التماس دعا[گل]